
Jak vznikl nápad „Divočina“
Kde a kdy vzniknul nápad vytvořit místo , kde se bude ekologie žít, místo aby se o ní mluvilo?
V komunitní zahradě na útesu v Andalusii před 5lety, kde jsme zkusili žít pár let bez supermarketů, z obnovitelných zdrojů a vše potřebné si vybudovat rukama a zjistili jsme, že nás to baví i když je to občas dřina. 🙂
Co je Divočina?
Komunitní zahrada a ekozážitkové centrum v malebné vesničce Malešov (6km od Kutné Hory).
A co to znamená, repektive bude znamenat od jara 2020…(až to tu trochu dáme dohromady)?
To znamená, že se budeme dělit o bio zeleninu, kterou vypěstujeme. Taky to znamená, že děti i dospělí budou moct přijít a vyměnit hodinu angličtiny se zkušenou lektorkou, či zahraničními dobrovolníky za hodinu práce na zahradě, ale hlavně to bude o tom, že si všichni vyzkoušíme, o čem přesně je ten trvale udržitelný život. Jak moc musíme slevit ze svého pohodlí, když chceme Zemi svojí přítomností zatížit co nejméně. Zkusíme si, že v létě je to jednoduché a je to sranda, ale v zimě musí být člověk trochu drsňák.
Bez vody, vzduchu, úrodné půdy, rostlin a zvířat život na Zemi nezvládneme a tak se můžeme společně učit o respektu k živlům a ostatním bytostem a o tom, jak chránit biodiverzitu kolem nás.
Uvidíme, zda-li zažijeme „aha“ moment, že udržitelný život je o minimalismu, tedy uskromnění se a zjistíme, že mít ve špíži jablka, brambory, povidla, kysané zelí, med… a všechno poctivé a natural, tak jak to mívaly naše babičky, je lepší než mít tisíc exotických ingrediencí z druhého konce světa..
Vyzkoušíme, jak vlastně fungují alternativní technologie, jako solární ohřev vody, kompostovací toaleta, přírodní stavitelství…
Co ten ZERO WASTE (životní styl bez vytváření odpadů)?
To zatím neumíme, ale každým dnem se trochu zlepšujeme, takže třeba jednou dokážeme vyprodukovat jednu tašku plastů za měsíc, místo za týden a když nás to budou zkoušet stovky a tisíce, tak to bude znát.
Proč recyklace?
Možná nás okouzlí předělat si starý kus nábytku v recyklační dílně a dát mu nové barvy a život. Třeba nás šikovná švadlenka naučí předělávat i staré oblečení a tvořit originální kusy, které strčí do kapsy modní nudu z čínských fabrik. ..
Bude tam nějaká sranda?
Čas od času rozpálíme pec a uděláme pizzu z toho, co vyrostlo na zahradě, nebo zapálíme slunovratový či úplňkový oheň a zahrajem si a zazpíváme. V létě nás čekají ekozážitkové tábory s angličtinou a skvělými hrami.
Co z toho máme my?
My se nejvíc těšíme na to, že se budeme potkávat s lidmi, kteří to vidí podobně a že se vzájemně budeme inspirovat. Dobrých nápadů není nikdy dost a každý z nás umí něco, co ostatním rozšíří obzory.
Takže podtrženo sečteno Divočina je prostor ke:
- Sdílení a setkávání se
- Kreativitě a recyklaci
- Výměně nápadů
- Ochraně biodiverzity
- Učení se jazyků (protože bez jazykové bariéry ubývá předsudků a strachů z „toho cizího tam venku“:-)
- Zkoušení alternativních technologií

Členové týmu:
Helena Vodrážková – předsedkyně spolku Talk and Enjoy, lektorka cizích jazyků, bio zahradnice
Radim Hnátek – technik, restaurátor, grafik, fotograf, pořadatel kulturních akcí
Ing. Jiřina Vojtíšková, Ph.D. – realizace a návrhy zahradnických projektů
Newsletter Divočiny
Odebírejte občasník ze světa vzdělávání a přírody.
Přečtete si zajímavé novinky o vzdělávání, ochraně
životního prostředí a udržitelném životním stylu.
Nebojte, mailovou schránku vám určitě nezahltíme.
